OriGIn

[22.6.2015 10:27:18]

 Ülkemiz coğrafi işaretler yönünden oldukça zenginlik arz etmektedir. Türk Patent Enstitüsü nezdinde ve 555 Sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında koruma altına alınmamış fazlası ile coğrafi işaretlerimiz bulunmaktadır. 2014 yılı sonu itibari ile tescil edilmiş 180  adet ve tescil müracaatı yapılmış ancak sonuçlanmamış 210 adet coğrafi işaretlerimiz yer almaktadır.

Avrupa Birliği Komisyonu nezdinde kayıtlara geçen ve İLK TESCİLLİ ÜRÜNÜMÜZ olan Gaziantep Baklavası ile tescil için işlemleri devam eden Aydın İnciri, Afyon Sucuğu ve Afyon Pastırması, Malatya Kayısısı olmak üzere 5 ürün yerini almış bulunmaktadır. Yine Aydın Kestanesi’nin de başvuru işlemleri tamamlanmış olup bu arada başka ürünler içinde dosya hazırlıkları başlamış bulunmaktadır.

Diğer taraftan coğrafi işaretlerimizin ülkemizde tescili yapıldıktan sonra Uluslararası Platformlara taşınabilmesi için yarar sağlayacak ve dayanışma yaratacak olan OriGIn (Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Örgütü ) dir.  Söz konusu Araştırma Ağı Coğrafi İşaretlerin; toplulukların sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak, menşe ürünlerinin kalitesini ve itibarını korumak amacıyla  2003 yılında Cenevre’de OriGIn ( Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Örgütü ) kurulmuştur. Ağın menşe 40 ülkeden ve diğer Coğrafi İşaret ile ilgili kurumları ile birlikte 400 üyesi bulunmakta olup Ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde Coğrafi İşaretlerin üretici ve topluluklar arasında sürdürülebilir ve kalkınması amacını hedef almıştır.

Ülkemizde OriGIn e ( Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Örgütü ) üye olan; Erzincan Ticaret Odası (Kurucu üye),  İzmir Ticaret Borsası,  Aydın Ticaret Borsası , YUCİTA ( Üyesi olduğum Yöresel Ürünler Türkiye Araştırma Ağı) ve Özener Patent olmak üzere 5 üyesi bulunmaktadır. (http://www.origin-gi.com/en/)

Ulusal ve  Uluslararası Platformlarda Ülkemiz ile özdeşmiş olan Coğrafi İşaretlerimizin tanıtılması ve kullanımının artırılması ve halk bilincinin yaygınlaştırılması amacı ile OriGIn’ e üyeliklerin artırılmasının sağlanması gerektiği kanaatindeyim. 


Diğer Makaleler